Otomasyon, KNX ve Akıllı Bina İşletmesi

Otomasyon, KNX ve Akıllı Bina İşletmesi

Şirketimiz, mühendislik bakış açısı ile teknik işletme yönetimini benimsemiş ve almış olduğu projelerde bu amaçla yola çıkmıştır. Mevcut sistemleri en ince ayrıntısına kadar inceleyip, alanında uzman mühendis ve teknisyen kadrosuyla, merkezinde teknik ve yönetim desteğini kullanarak tesislerin teknik işletmesinin yürütülmesini sağlamaktadır.

Mevcut olan işletmenin işleyiş tarzına uygun olarak, cihazların ve mevsimin gerektirdiği zamanlarda periyodik bakımların, konusunda uzman kadrolarıyla yapılmasını sağlayarak mevcut sistemin ideal ömründe yaşamasını temin eder.

Neden KNX?
KNX standardının en önemli özelliği açık kaynak kodlu olması ve birliğin testleri ile tüm KNX logolu cihazların birbiriyle uyumlu çalışmasıdır. Tüm KNX logolu cihazların birlikte çalışabilmesi ve bu cihazların tek bir yazılımla programlanabilmesi, otomasyon çözümlerinde üretici ve entegratör firma bağımlılığını ortadan kaldırmaktadır.

KNX Fonksiyonları
Aydınlatma Kontrolü

  • Aç/Kapa, Dimlenebilir, Dali gibi farklı tip aydınlatmalar kontrol edilebilir.

Priz Kontrolü

  • Her bir prizin ayrı ayrı kontrolü yapılabildiği gibi merkezi olarak aç/kapa kontrolü yapılabilir, güç tüketimi hesaplanarak dönemsel raporlanabilir.

Motorlu Cihaz Kontrolü

  • Perde, Panjur ve Kepenk gibi motorlu cihazların otomasyon sistemiyle entegrasyonu yapılabilir.

Isıtma Kontrolü

  • Merkezi veya Kombili yerden ve petekli ısıtma sistemlerinin bölgesel ve merkezi kontrolü yapılabilir.

Klima ve Havalandırma Sistemlerinin Kontrolü

  • Split klimalar, VRF ve HVAC sistemleri kontrol edilebilir.

Alarm Sistemi Entegrasyonu

  • Hırsız alarm sensörleri sisteme bağlanabilir ya da farklı marka alarm sistemleri de KNX Bina Otomasyon Sistemleriyle kontrol edilebilir.

Güvenlik Sensörleri ile Vana Kontrolü

  • Bina Otomasyon Sistemine bağlı yangın, duman, su basma gibi güvenlik sensörleri ile acil durumlarda vanalara aç/kapa kontrolü yapılabilir.

Multimedya Sistemlerinin Kontrolü

  • Müzik Sistemi, Projeksiyon, Televizyon gibi ses ve görüntü cihazlarının kontrolü yapılabilir.

Bu gibi fonksiyonlar ve daha birçok özellik KNX sistemlerinde uygulanabilmektedir. Tüm bu özellikler zamana bağlı kontrol edilebildiği gibi akıllı telefonlar ile uzaktan kontrol de edilebilmektedir. Sensörler entegre edilerek ideal çalışma ve yaşam alanlarının oluşturulması sağlanır, istenmeyen durumlarda anlık aksiyon alınarak binaların zarar görmesi önlenir.

 

Kataloğumuzu İnceleyin
Online Katalog
Dota Mühendislik WhatsApp
Gönder