Isıtma Tesisatı

Sıcak Su

Su akışkan olarak maliyeti en ucuz ve temini en kolay malzemedir. Hepimizin bildiği sistemde su çevrimi genellikle 90°C çıkış 70°C dönüş prensibine göre hesaplanır, ancak yerden ısıtma sistemlerinde en fazla 60°C çıkış 40°C dönüş olmasına dikkat etmek gerekir. Evlerde radyatörler ve yerden ısıtma, ticari ve halka açık alanlarda fan-coil , klima santralı gibi cihazlarla, endüstriyel çalışma alanlarında da hava apareyleri ile ısıtma yapılır.

Kızgın Su

Kazan su çıkış sıcaklığının 110 °C'dan daha yüksek olduğu sistemlere kızgın sulu sistemler denir. Site be bölge ısıtması sözkonusu olduğunda yada sanayide proseslerde ihtiyaç duyulan sistemdir. 180 °C sıcaklığa kadar kullanılır ancak sistem yine buharda olduğu gibi tecrübe gerektirir.

Kızgı Yağ

Endüstriyel tesislerde ısıtma, kurutma, pişirme gibi proseslerde tercih edilir. Bir diğer tercih sebebide işletme basıncının düşük olmasıdır.Kaynama sıcaklığı 260°C ile 380°C aralığında olan ısı transfer yağları kullanılır. Maksimum 1 bar basınç değerlerinde çalışan sistemde korozyon riskinin olmamasıda önemli bir avantajdır.

Buhar

Buhar tesisatı ısıtma başlığı altında verilmiş olsada dezenfeksiyon için ideal bir çevrimdir. Bununla birlikte buhar nemlendirmedede mümkündür. Ancak buhar sistemleri diğer sistemlere göre karmaşık sayılır.Kullanılacak suyun önceden ısıtılması, yumuşatma işleminden geçmesi ve kazan boşaldıkça takviye edilmesi hususları itinalı bir çalışma gerektirir. Bir diğer zorlukta kondens ( yoğuşma ) hattının yapılmasıdır. Kondens suyu mümkün olduğunca sisteme geri döndürülmelidir. Buhar tesisatı ehil ustalar ve mühendisler tarafından yapılması gereken tecrübe gerektiren bir iştir. Buhar sistemleri 1 bar basınca kadar alçak basınçlı 1 bar'dan yüksek basınçlı sistemlere de yüksek basınçlı olarak anılır. Genellikle 10 bar ve 180 °C sıcaklığa kadar ısıtmada kullanılır. Tüketimi az ve düzenli sistemler için buhar jeneratörü kullanılabilir.Buharsız bir çamaşırhane, tekstil ve gıda sektörü düşünmek mümkün değildir. Isıtma konusundada en büyük avantajı düşük basınçta yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabilmesi ( 0,5 bar basınçta yaklaşık 110 °C buhar elde edilir.) ve sıcaklık kontrolünün basınçla regülasyonunun kolay olmasıdır. Buhar sisteminden eşanjörler kullanılarak farklı zonlarda da faydalanmak mümkündür. Bu sebeple uzak mesafelerde ve yüksek binalarda tercih sebebi olabilir.

Kataloğumuzu İnceleyin
Online Katalog
Dota Mühendislik WhatsApp
Gönder